ELVEDA SELÜLİT - İyi Dilek

ELVEDA SELÜLİT

Merhabalar,

Bugün özellikle bahar ve yaz mevsiminde daha bir can sıkıcı hal alan selülit konusundan bahsedeceğim. Genellikle bacaklarda, kollarda ve karında cildin portakal kabuğu gibi bir dokuya sahip olması, pek de severek izlediğimiz bir manzara değil, öyle değil mi?  Selülit nedir, neden oluşur ve geçirilmesi mümkün mü gibi konulara kısaca açıklık getireceğim. Selülitin sadece fiziki bir durum olmadığını, özellikle kadınların psikolojilerini de olumsuz etkilediğini düşünüyorum.  Sıcak havalarda kısa kollular, atletler, şortlar giymek isterken, selülit nedeniyle bunu yapmak istemeyen birçok danışanım var. O halde gelin, konumuza hemen başlayalım.

Selülit Nedir?

Eskiden selülit yaşı biraz daha ileri kişilerde, özellikle de fazla kiloları varsa görülürdü. Günümüzde ise gerek hareketsizlik gerekse sağlıksız beslenme alışkanlıkları nedeniyle çocuklarda bile görülebiliyor. Peki selülit nedir?

Selülit; bacaklarda, basende, kollarda ve karında görülebilen cildin portakal kabuğuna benzer ufak göçüklerden oluşan bir hal alması durumudur. Bir tür metabolik bozukluktur. Cildin altındaki yağ dokuların bağ dokularına baskı yapmasından kaynaklanır.

Selülit Neden Oluşur?

Selülit şu nedenlerle oluşabilir: sağlıksız beslenme, aşırı yağ ve karbonhidratın bir arada tüketimi, fazla tuz tüketimi, aşırı kafein tüketimi, az su içmek, hareketsizlik, hormonal değişimler, kilolu olmak, kolajen eksikliği, kan dolaşımını etkileyecek şekilde giyinmek. Bunlara ek olarak bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, diyabet, alkol tüketimi, sigara içmek, alerjiler ve genetik faktörler de sebep olabilir. Temiz beslenseniz ve düzenli egzersiz yapsanız da bedeninizde selülit olma ihtimali az da olsa var. Evet kötü haberi vermiş oldum, şimdi de iyi haberlere geçelim ? Selülit oluşumunu azaltmak mümkün. Gelin hızlıca nasıl olacağını öğrenelim.

Selülitten Doğal Yöntemlerle Nasıl Kurtuluruz?

Kuru Fırçalama Yapın

Geçen hafta yer verdiğim yazımda kuru fırçalamadan bahsetmiştim. Bunun selülit gidermeden en etkili yöntem olduğunu biliyor muydunuz? O halde en kısa zamanda doğal bir at kılı fırça edinip, bu bakımı yapmanızı öneriyorum.

Bol Su İçin

Evet bedeni susuz bırakmamak çok önemli. Danışanlarıma her zaman söylerim günde 2-3 litre suyu mutlaka içmeliyiz. İdrar rengimizin çok açık sarı – şeffaf renk olması yeterli su içtiğimizi bize gösterir. Burada mümkün olduğunca alkali su tüketmeyi öneririm. Ph değeri 7’nin üstünde içme suları alkalidir. Alkali su tüketmemiz toksinlerin nötr hale gelmesini ve atılmasını sağlar. Alkali su bulmakta zorlanırsanız  1 litre içme suyuna  yarım çay kaşığı karbonat eklemeniz durumunda suyunuz alkali olacaktır. En azından 3 litre suyunuzun bir litresini bu şekilde içebilirsiniz.

Düzenli Egzersiz Yapın

Her gün en azından 30 dakika yürüyüş yapın. Eğer masa başında çalışıyor veya sürekli ayakta kalmanızı gerektirecek bir iş yapıyorsanız günde bir kahve molanızda Fit Ofis Kart egzersizlerini yaparak, kan dolaşımınızı çok kısa sürede artırabilir, kaslarınızı esnetebilirsiniz.

selülitKolajen Tüketimini Artırın

Kolajenin temel görevi bağ dokusunu güçlendirmek ve vücut bütünlüğünü korumaktır. Kolajene bir nevi cildin gençlik iksiri desek yanlış olmaz. En doğal yöntemle kolajen tüketimini kemik suyu içerek artırabilirsiniz. Kemik suyu yapımına daha önceki blog yazımda yer vermiştim. Linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bol Lifli Besinler Tüketin

Lifli gıdaların antioksidan bileşenleri cildi yaşlandıran serbest radikallerin zararlarını azaltmaya yardımcı olur. Menünüze bol sebze, yağlı tohumlar, çiğ kuruyemişler, meyveler (özellikle ahududu, böğürtlen gibi orman meyveleri) ekleyin.

Şunlardan Uzak Durun

Rafine şekerli ürünler, gazlı içecekler, sigara, alkol, hareketsiz bir yaşam, trans yağlar.

 

Bedenimizle barışık olmamız ve kendimizi her halimizle sevmemiz önemli diye düşünüyorum. Bununla beraber daha sağlıklı olmayı, temiz beslenmeyi, egzersiz yapmayı ve kendimize iyi bakmayı da kesinlikle hak ediyoruz. Tüm bu önerilerin sonunda selülitler bedenimizde kalsın veya azalsın, kendimizi çok daha iyi ve sağlıklı hissedeceğimiz kesin. O halde harekete geçelim ?

Düşüncelerinizi Paylaşın

× WhatsApp