KURU FIRÇALAMA - İyi Dilek

KURU FIRÇALAMA

Nihayet gün geçtikçe normalleşme sürecine adapte oluyoruz. Hayat gittikçe alışmış olduğumuz rutinlere geri dönmemize müsaade ediyor, bunun için gerçekten çok mutluyum. Çok özlediğim Caddebostan Sahili’ne kavuştum. Deniz kokusunu içime çekerek sabah yürüyüşümü yapmak benim için muhteşem bir motivasyon kaynağı. Cafeler de açıldı. Yürüyüşün ardından  güzelce kahvemi yudumlayarak danışanlarımla ilgilenebiliyorum. Eskiden günlük hayatın bir parçası olan bu yaptıklarım, şimdilerde “özgürlük” anlamına geliyor.

Bugün size sabah rutinimi yazdığım blog yazımda yer vermeyi atladığım bir konudan bahsedeceğim. Aslında kapsamlı da bir konu olduğundan ayrıca yer vermek belki daha iyi bile oldu. Konumuzu başlıktan da anladınız zaten; kuru fırçalama.

Kuru fırçalama benim de son dönemde hayatıma giren çok faydalı ve pratik bir detoks yöntemi. Bu kolay ve zahmetsiz vücut bakımını sizin de alışkanlık edinmenizi öneririm. O zaman hemen konuya geçelim.

Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır?

  • UYGUN FIRÇA: Öncelikle uygun bir fırça seçmelisiniz. Doğal at kılı fırça ile çok güzel sonuçlar alınıyor. Eğer öne eğilmekte zorluk yaşıyorsanız uzun saplılardan tercih edebilirsiniz. Fırçayı orta sert olarak seçebilirsiniz. Hassas bir cildiniz varsa yumuşak bir fırçayla da başlayabilirsiniz. Güzellik & bakım mağazaları veya internet üzerinden kolaylıkla temin edilebilir.
  • UYGUN ZAMAN: Kan dolaşımını artırdığı ve enerji verici etkisi olduğu için sabah duşundan hemen önce yapmanızı öneririm.
  • DOĞRU UYGULAMA: Sabah duşa girmeden önce vücudunuzu aşağıdan yukarıya doğru fırçalın. Yani ayaklardan dize doğru, dizden belinize doğru küçük hareketlerle, fazla da bastırıp cildi tahriş etmemeye dikkat ederek bu işlemi yapın. Kollar da aynı şekilde ellerden dirseklere ve omuzlara doğru fırçalanmalı. Fırçalamanın ardından duş almak ve doğal bir nemlendirici kremle cildinizi beslemek çok faydalı olacaktır.

Burada önemli bir noktaya değinmek istiyorum, ben yiyemediğim birşeyi vücuduma da sürmüyorum. Krem olarak soğuk sıkım hindistancevizi yağı veya zeytinyağı ile karıştırılmış aromatik yağlar (gül, lavanta vb) tercih ediyorum.

Kuru Fırçalamanın Faydaları

Ölü Deriyi Temizler

Doğal peeling etkisi yaratarak vücuttaki ölü derinin atılmasını sağlar. Daha pürüzsüz ve dengeli renk dağılımına sahip bir cilde kavuşursunuz. Ciltteki kırışıklıkları da azaltır.

Gözenekleri Temiz Tutar

Ölü derinin atılmasına ek olarak cildin fazla yağ ve kirden arınmasını sağlar. Bu sayede cildiniz daha rahat nefes alır ve sağlıklı bir görünüm kazanır.

Kan Dolaşımını Hızlandırır

Kan dolaşımınızın hızlanması sayesinde hücrelerin yenilenmesi de ivme kazanıyor. Daha pürüzsüz ve genç bir cilde sahip oluyorsunuz. Kan dolaşımının artması aynı zamanda enerjinizi de artırır.

Lenfatik Sistemi Destekler

Bağışıklık sistemimiz için çok önemli olan lenf bezlerimizi uyararak, toksinlerden daha kolay kurtulmamıza yardımcı olur. Toksin atımını desteklemek için gün içinde bol su içmeniz, egzersiz yapmanız ve detoks beslenmesine yer vermeniz faydalı olacaktır.

Selülitleri Azaltır

Birçoğumuz için özellikle yaz aylarında selülitler can sıkıcı olabiliyor. Selülitten arınmış, pürüzsüz bir cilde sahip olmak için kuru fırçalama birebir. Kan dolaşımını artırması ve cildin altındaki yağları yumuşatması sayesinde selülit tedavisine yardımcı olur. Elbette sağlıklı beslenme ve yeterli sıvı alımı da gerekli.

Vücuttaki Ödem Azalır

Kuru fırçalama sayesinde vücuttaki fazla suyun atılması da mümkün.

Yukarıda saydığımız faydalara bakarak, kuru fırçalama sadece cilt bakımında değil genel sağlık açısından faydalıdır desek yanlış olmaz. Ek olarak, kendiniz için iyi birşey yapıyor olma hissi sayesinde güne daha iyi başlarsınız. İhtiyaç duyarsanız kuru fırçalamayı akşam da yapabilirsiniz ancak yazının başlarında belirttiğim gibi enerji artırıcı etkisini unutmamak lazım.

Sağlıklı ve mutlu kalın,

Düşüncelerinizi Paylaşın

× WhatsApp