KETOJENİK DİYET - İyi Dilek

KETOJENİK DİYET

Herkese Merhaba,

Bugün konumuz Ketojenik Diyet. Bu aralar oldukça gündemde olan, aynı zamanda içeriği tam bilinmediği için kafalarda soru işareti yaratabilen bir beslenme şekli. Gelin detaylarına göz atalım.

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet, yağ oranının yüksek, karbonhidrat oranının çok düşük olduğu bir diyettir. Sanılanın aksine, doğru yapılan ketojenik diyet kalp hastalıklarına sebep olmaz. Aksine dolaşım sistemi ve daha birçok hastalık veya durumda fayda gösterebilir.

Ne Gibi Faydaları Var?

 • Hem deneyimlerimiz hem de yapılan araştırmalar ketojenik diyetin,
 • kan şekerini dengelediğini,
 • insülin direncinde azalma sağladığını,
 • Tip 2 diyabet belirtilerini azalttığını,
 • tansiyon değerlerinde düzelmeler sağladığını,
 • beyin sağlığının arttırdığını,
 • zihinsel olarak daha iyi ve güçlü hissettirdiğini,
 • nörolojik hastalıklarda (alzheimer, parkinson, multipl skleroz vb) bilişsel kapasiteyi arttırdığını ve hastalık belirtilerini azalttığını göstermektedir.

Neden Ketojenik Diyet Gitgide Daha Çok Kişi Tarafından Uygulanıyor?

Çünkü ketojenik diyet ile birlikte hormonlar dengeleniyor, kilo vermek kolaylaşıyor. Beyin sağlığı gelişerek hem iş hem de akademik performansta artışlar hissediliyor. Bilinçli bir ketojenik diyet ile depresyon belirtileri azalıyor, daha zinde ve sağlıklı hissediliyor.

Yüksek Yağ Zararlı Değil mi?

Yüksek yağ değil, yanlış yağ ve yanlış karbonhidrat kaynakları zararlıdır. Yüksek yağlı beslenmenin zararlı olduğunu belirten bilim insanı (Ancel Keys), 1950’li yıllarda yoğun kalp krizi yaşanmasından ötürü Dünya Sağlık Örgütü’nün de desteği ile geniş bir araştırma başlatmış (7 ülke çalışması) ve sonunda kalp krizinin sebebinin yüksek kolesterolden kaynaklandığını, yüksek kolesterolün ise yağdan zengin beslenme ile meydana geldiğini belirtmiştir. Oysa dünya 7 ülkeden oluşmamaktadır. Örneğin yüksek yağlı beslenmesine rağmen kalp hastalıklarıen az olan Danimarka, Fransa, Norveç gibi ülkeler çalışmaya eklenmemiştir. O dönemde ne başka uzun süreli çalışmalar ne de bu bulguyu destekleyen başka çalışmalar yapılmamıştır. Ancel Keys çalışmadaki yanlılık nedeniyle hala eleştirilirken, o günden bugüne kadar yapılan çalışmalar yüksek kolesterol ile kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları arasında bir ilişkinin olmadığını ısrarla göstermektedir.

Yanlış Yağ Veya Karbonhidrat Ne Demek?

Sağlığa zararlı yağlar, örn. ayçiçek yağı, mısır yağı vb. ve sağlığa zararlı karbonhidratlar, örn. saflaştırılmış tahıl ve diğer karbonhidrat kaynakları ile yapılan herhangi bir diyet zarar verir. Ketojenik diyetin zararlı olduğunu belirten çalışmalar da istisnasız bir şekilde bu zararlı yağlar, zararlı karbonhidratlar ve sentetik vitamin ve minerallerle yapılmaktadır.Oysa yararlı yağların, örn. h.cevizi, avokado, yağlı tohumlar, zeytin ve balık ve bunlardan elde edilen yağlar ve organik tereyağı, zararlı olduğu hiçbir çalışmada gösterilmemiştir. Aksine bağırsak, beyin ve karaciğer için yararları gösterilmektedir.

Kimler Ketojenik Diyet Yapmamalı?

 1. Hamileler ve emziren anneler ketojenik diyet yapmamalılar.
 2. Pankreatit veya siroz gibi ağır pankreas ve karaciğer hastalığı olanlar
 1. Böbrek yetmezliği öyküsü
 1. Anti atak ilaç alanlar
 1. Diüretik alanlar
 1. Yeme bozukluğu teşhisi olanlar da yapmamalılar
 1. Gastrik bypass ameliyatı, safra kesesinde taş olanlar veya safra kesesini aldıranlar hafifletilmiş ketojenik diyeti yapmaları daha doğru olur.

Tam da yeri gelmişken Değerli Hocam Fonksiyonel Tıp Diyetisyeni İlker Pazarbaşı ile yeni Hafifletilmiş Ketojenik Diyet ve Motivasyon programımızın 8 Mart’ta başlayacağını duyurmak isterim. Bu arada İlker Hocam ile blog sayfamda yer alan röportajı okumadıysanız buraya tıklayın.

Sadece ketojenik beslenmeyi değil, aynı zamanda alışveriş önerileri, stres yönetimi, örnek menüler ve tariflerin yer alacağı muhteşem bir program olacak. Önceki grubumuzdan birçok olumlu geri dönüş almıştık.

Sınırlı kontenjan olan bu programda yer almak isterseniz bana eposta gönderebilirsiniz. merhaba@iyidilek.com.tr

Sağlıklı ve mutlu kalın,

İyiDilek

Düşüncelerinizi Paylaşın

× WhatsApp