YENİDEN BAŞLAMAK - İyi Dilek

YENİDEN BAŞLAMAK

Hayatımın büyük bir bölümünü kilo alıp, vererek geçirdim. Bu nedenle zayıfladıktan sonra tekrar şişmanlamanın nasıl bir his olduğunu çok iyi bilirim. Bu haftaki yazımda benzer hisleri taşıyan takipçilerime yeniden başlamak konusunda açık bir mektup yazmak istedim. Kim bilir belki bu yazıyı görmesi gerekenler vardır aranızda. O zaman başlayalım.

İstisnasız hepimiz çok zor bir dönemden geçtik. Küresel bir salgınla mücadele ettik, hala da “yeni normal” e alışmaya çalışıyoruz. Bu dönemi herkes farklı şekilde atlattı. Kimi sakin kalmanın bir yolunu buldu, normal hayatını eve adapte etti. Kimi stresini yemekle attı, belki yürüyüş, sağlıklı beslenme gibi iyi alışkanlıklarını kaybetti. Siz de ikinci gruba giriyorsanız sakın üzülmeyin. Yeniden başlamak için her an doğru zamandır bunu unutmayın.

Herhangi bir nedenle kilo aldıysanız ve fit bir bedene kavuşmak istiyorsanız size birkaç önerim olacak. Aşağıya sıralayacağım önerilerle yeniden başlamak isteyebileceğinizi umuyorum.

Yeniden Başlamak İçin Öneriler

20 Neden: Kendinize karşı dürüst olun. Neden kilo vermek istiyorsunuz? Eşiniz, çocuğunuz, arkadaşınız istiyor diye mi? Daha sağlıklı, enerjik olmak, güzel hissetmek için mi? Yeniden başlamak konusundaki motivasyon kaynağı kendiniz olmalısınız. Peki içinizde bu alevi nasıl yakacaksınız? Yazarak ? Hemen bu yazıya ara verip, bir kalem kağıt alarak kilo vermek için 20 nedeninizi yazmanızı istiyorum. Hatta bana Instagram hesabıma dm’den yollayın, isminizi paylaşmadan hikayelere ekleyeyim ve birçok kişiye ilham olun, ne dersiniz?

* İnanç sisteminizi bulun:  Nasıl kilo vereceğinize inanıyorsunuz? Benim veya takip ettiğiniz bir başka uzmanın anlattıklarını bir süreliğine unutun. Hani içinizde bir ses vardır ya, şunu yaparsan ancak kilo verirsin der. Örneğin spor yaparsan kilo verirsin, ekmek yemezsen kilo verirsin, bir programa yazılarak kilo verirsin.. sizin inançlarınız her ne ise tümünü yazın. Daha sonra takip ettiğiniz beslenme uzmanlarının ve doktorunuzun önerileri doğrultusunda bu inanç sistemlerinizi gözden geçirin ve değiştirmeniz gerekenler varsa buna kafa yorun. Kendinizle mümkün olduğunca uyum içinde yeniden başlama sürecine girmenizi öneririm. Örneğin ben günde 2 öğün beslenirsem, akşam yemeğini mümkün olduğunca erken yersem ve her gün yürüyüş yaparsam kilo vereceğime inanıyordum. Bunlar da şimdiki yaşam tarzım oldu zaten.

*Biraz hareket: Evde oturmaya alışınca dışarı çıkmak çok zor geliyor biliyorum. Ancak şuna da katılacaksınızdır, egzersize başlayınca “iyi ki üşenmedim” diyor insan. Bitirince de seretonin hormonu salgıladığınızdan ve kendinize verdiğiniz sözü tuttuğunuzdan çok mutlu oluyorsunuz. Kilo verme sürecinde temiz beslenme 80% önemliyse, egzersiz ve zihinsel çalışmalar da 20%’yi oluşturuyor. Egzersiz olmadan gerekli motivasyona sahip çıkmanız mümkün ama çok zor. Neden kolay varken, zoru tercih edesiniz di mi? İlk hafta minimum 30 dakika yürüyün. Maksat egzersiz alışkanlığını yeniden kazanmak. İkinci hafta minimum 40 dakikaya çıkabilirsiniz. Ve bu şekilde kademe kademe günde 1 saati bulun. Yürüyüşün aynı zamanda muhteşem bir meditasyon olduğunu, frekansınızın da arttığını göreceksiniz.

*Hayal kurun: İmajinasyon tekniğine hayal kurma diyelim. Her gün 5 dakikanızı ayırarak yeni bedeninizle kendinizi düşleyin. Neler yapıyorsunuz? Üzerinizde ne var? Nasıl bir ortamdasınız? Nasıl yürüyorsunuz? O versiyonunuzu hissedin. Biliyor musunuz o haliniz zaten var. Siz o kişi olmayı seçtiğinizde, yeni versiyonunuza kavuşacaksınız. Hayal kurmaktan güzel ödev olur mu değil mi ama ? ?

*Temiz beslenin: Beslenme önerilerimi her yerde anlatıyorum hatta “Nasıl Besleniyorum” başlıklı bir youtube videom var. Buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Tüm bu önerileri 44 yaşında 44 kilo vermis ve yeni bedenini 3 yıldır koruyan, hayatını dönüştürmüş Dilek olarak yazıyorum size. Damdan düşeni en iyi damdan düşen anlarmış ya ? O yüzden ahkam kesiyor gibi düşünmeyin. Hiçbir farkımız yok.  Ben başarabildiysem siz de yapabilirsiniz. Yine de uzman desteği almak istiyorum derseniz web sitemin bireysel hizmetler kısmına göz atabilirsiniz. Online takip grubum 6 Temmuz’da başlıyor, bilgi almak için bana yazabilirsiniz.

Sağlıkı ve mutlu kalın,

Comments 2

  1. Süheyla Yılmaz
    26 Haziran 2020

    Çok teşekkür ediyorum. Çok iyi geliyorsunuz bana..

    1. 2 Temmuz 2020

      Ben teşekkür ederim 🙂

Düşüncelerinizi Paylaşın

× WhatsApp