YENİ BAŞLANGIÇLAR - İyi Dilek

YENİ BAŞLANGIÇLAR

Herkese Merhaba,

01.01.2121 yeni başlangıçlar yapmak için ne kadar da güzel bir gün öyle değil mi? Her yıl başında içim yeni kararlarla kıpır kıpır olur. Bazılarını hayatıma geçirebilirim, diğerleri içinse kendime anlayışlı olmayı seçerim ancak onlardan da asla vazgeçmem. Geçen gün izlediğim Barış Özcan’ın “Zinciri Kırma” videosunda çoğu insanın yeni yıl kararlarını sadece 19 gün boyunca sürdürebildiği belirtiliyordu. Bugünkü yazımı o videodan aldığım ilhamla yazıyorum.

Bugün, karar almak için kolayca motive olabilleceğiniz yılın ilk gününde hayatınızda neleri değiştirmek istediğinizi düşünmenizi istiyorum.

Hedef Belirlemek

Kendinize 2021 için hedefler koyun. Dikkat etmeniz gereken bir konu bu hedeflerin ne çok kolay, ne de çok zor olmamaları. Hemen bir örnek veriyorum, diyelim ki aylık geliriniz 4000 TL ve siz bu yılki hedefleriniz arasında daha fazla para kazanmayı koydunuz. Hedefiniz 4100 TL olursa bu oldukça kolay olur öyle değil mi? Bu nedenle de sizi heyecanlandırmaz. Aynı şekilde hedefiniz 20000 TL olursa da bu ya sizi korkutur ya da şu anki durumdan çok uzak olduğundan bu hedefi içinizdeki ses pek de ciddiye almaz. Bu sese kimileri ego der, ben sabotajcı diyorum siz istediğiniz ismi verin. Hani bir karar aldığınız zaman “sen yapamazsın, sonra başlarız, bunun için çok geç” gibi cümlelerle bizi olduğumuz yerde tutmaya çalışan ses var ya ondan bahsediyorum 😊 Peki 4000 TL kazanan biri için hedef ne olmalı? Bana sorarsanız 30%’luk bir artış hiç de fena olmaz yani 5200 TL.

Hedefleriniz Ölçülebilir Olsun

Yeni başlangıçlar için hedef belirlerken sayısal ifadeler kullanın. Üstteki örnekten gidersek, “gelirimi artırmayı hedefliyorum” gibi yuvarlak bir cümle yerine “gelirimi 30% artırmak istiyorum” çok daha net olacaktır. Net olmak çok önemlidir.

Makul Olun

Hedef belirlerken hayatınızdaki her konuyu bir yılda değiştirme beklentisine girmeyin. Örneğin diyelim ki sağlıklı yaşam konusunda çalışıyorsunuz. Hem 20 kg verme, hem gelirinizi artırma, hem evlenip çocuk sahibi olmak, iş değiştirmek, ev sahibi olmak gibi tüm isteklerinizi bir yıla sıkıştırmayın. Bunlar olamaz anlamında yazmıyorum, hepsi mümkün ama sırayla ilerleyin. Aynı anda en fazla 2 hedefe odaklanmanızı öneriyorum. Diyelim ki kilo vermeyi hedeflediniz, yılın ilk 6 ayında bunu başarabilirsiniz, ardından sonraki hedefinize odaklanırsınız. Diğer türlü kendimize çok yüklendiğimizde hepsinden birden vazgeçebiliyoruz.

Destek Alın

Hedefleriniz konusunda ister teknik egzersizlerden ister bir uzmandan destek alın. Egzersizlerden kastım vizyonlama yapmak, her gün hedefleri yazarak kendinize hatırlatmak, motivasyonu artırmak için 20 neden egzersizi, bütçe tutmak, vizyon panosu yapmak. Uzman derken de enerjinize uygun bir yaşam koçuyla ilerlemek iyi bir fikir diye düşünüyorum. Veya hedefinize uygun grup çalışmalarına dahil olabilir, sizinle aynı motivasyona sahip kişilerle tanışabilirsiniz.

Hedeflerinizi Herkese İlan Etmeyin

Hedef koyduktan sonra içimizden taşan coşkuyla bazen herkese duyurmak istiyoruz. Ailemize, arkadaşlarımıza anlatıyoruz. İşte o noktada “çok bilmişler” e enerjimizi kaptırabiliriz. Çok bilmiş diyorum çünkü bazı kişiler hiç kötü bir niyetle olmasa dahi  sizi desteklemek yerine hedefinizin neden gerçekleşmeyeceğini size anlatmaya başlayacaklardır. Baktığınızda bu kişilerin gerçekten de kendi hayallerini yaşamıyor olduklarını görürsünüz. Unutmayın hayallerini gerçekleştiren biri asla size “yapamayacağınızı” söylemez. O nedenle bana sorarsanız siz hedeflerinizi bir süre kendinize saklayın veya size destek olacağına emin olduğunuz 1-2 kişiyle paylaşın. Bu konuda Aykut Oğut “hedefinizi mıncıklatmayın” der, bence çok güzel bir ifade.

Yazımı burada bitirirken sizlere önerim hiç beklemeden güzel bir defter ulun kendinize. 2021 hedeflerinizi, net ve ölçülebilir olarak yazın. Ardından eylem planınızı açıklayın. Bu hedefe varmak için ne yapacaksınız? Son olarak hedefiniz gerçekleştiğinde nasıl hissedeceğinizi yazıp, bunları aktive edin.

Herkese hayallerinin gerçekleştiği şahane bir yıl dilerim.

İyiDilek

Düşüncelerinizi Paylaşın

× WhatsApp