MİKRO YEŞİLLİKLER - İyi Dilek

MİKRO YEŞİLLİKLER

Merhabalar,

Sağlıklı yaşam ve temiz beslenme konusunun önemi gün geçtikçe daha fazla anlaşılıyor. Bu sayede bu alana yönelik birçok yeni seçenek de bizlerle buluşuyor. Bugün sizlere son yıllarda faydası dilden dile dolaşan ve populerliği de artan mikro yeşillikler hakkında bilgi vermek istedim.

Beni sosyal medyadan takip edenler filizlendirme konusuna ne kadar önem verdiğimi bilirler. Mikro yeşillikleri elde etmek için de filizlendirmenin bir tık ilerisine gitmek gerekiyor. Mikro yeşillikleri evde kendiniz yetiştirebileceğiniz gibi internet üzerinden de kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Mikro Yeşillikler Nedir?

Çeşitli sebzelerden ve ot tohumlarından elde edilen, ortalama 5 cm uzunluğunda yenilebilir bitkilerdir. Kendileri küçük olsa da içerdikleri vitamin ve minareller oldukça fazla olduğundan süper besin olarak kabul edilirler. Mikro yeşiller, tohumda bulunan mineral, vitamin ve sebzenin tüm özelliklerini kapsayan iki yapraklı minik bitkilerdir. Büyük oranda antioksidan ve polifenol içerirler.

Mikro Yeşillikler Nasıl Tüketilir?

İçerdikleri vitamin ve mineralleri kaybetmemek adına çiğ tüketilirler. Mikro filizler tüm olarak tüketilirken, mikro yeşillerin sadece yaprak ve gövdesi yenilir. Yapraklarını salatalarınıza, yoğurdunuza, omletinizin üstüne veya piştikten sonra çorbalarınıza ilave edebilirsiniz. Ben sebze suyu sıkarken malzemeler arasına ilave etmeyi de seviyorum. Mikro yeşilliklerin oldukça yoğun aroma ve lezzet içerdiklerini de belirteyim. Bu özellikleri sayesinde restoranların da gün geçtikçe ilgisini daha çok çekiyorlar.

Mikro Yeşillikler Evde Nasıl Yetiştirilir?

İhtiyacınız olanlar derin olmayan yayvan bir saksı, sulama için sprey şişe, toprak ve dilediğiniz yenilebilir sebze veya otun tohumu. Mümkünse toprak ve tohumları organik temin etmeye çalışın. Saksıya yaklaşık 4 cm toprak ekleyin ve mümkün olduğunca düz ve pürüzsüz hale getirin. Tohumları saksıya eşit ve sık şekilde ekin. Bir sıra brokoli, bir sıra brokoli, bir sıra roka, fesleğen, tere gibi. Ardından üzerlerini yaklaşık 1-2 cm toprakla örtün. Spreyli bir sulama kabıyla, toprağı kurutmayacak aynı zamanda da su içinde bırakmayacak dengeyi tutturacak şekilde sulayın. İçme suyu kullanmanızı öneririm. Saksınızı ışık alan bir yere (balkon veya mutfak) koyabilirsiniz. 2 ile 4 hafta arasında mikro yeşillikleriniz hasat edilmeye hazır hale gelecektir. Mikro yeşillikleriniz yeterince büyüdüklerinde makas ile kesip, tüketebilirsiniz. Bazı kaynaklarda tohumların 1-2 gün boyunca  karanlık bir ortamda beklettikten sonra aydınlık yere alınması önerilse de ben direk toprağa ektiğimde verim aldım. Siz o şekilde de deneyebilirsiniz. Daha kolay ve pratik bir çözüm isterseniz mikro yeşillik yetiştirme kitlerinden alabilirsiniz.

Mikro Yeşillik Türleri Neler?

Aslında çok seçenek var. En popular olanları aşağıda sıralayalım:

  • Maydanozgiller (Apiaceae) : Dereotu, havuç, rezene ve kereviz
  • Ispanakgiller (Amaranthaceae) : Amarant, kinoa,pazı, pancar ve ıspanak
  • Turpgiller (Brassicaceae) : Karnabahar, brokoli, lahana, su teresi, turp ve roka
  • Papatyagiller  (Asteraceae): Marul, hindiba ve başlı hindiba
  • Nergisgiller (Amaryllidaceae) : Sarımsak, soğan, pırasa
  • Kabakgiller (Cucurbitaceae): Kavun, salatalık ve kabak

Sizler de kendileri mikro, faydaları makro olan bu yeşillikleri evinizde yetiştirebilir ve sağlıklı yaşam, temiz beslenme konusunda önemli bir adım daha atabilirsiniz. Sadece sağlık açısından değil, evde yetiştirilen bir ürünü tüketmek de insana ayrı bir mutluluk veriyor. Çocuklarınıza da bu konuda sorumluluk verebilir, hem eğlenmelerine hem de bitki yetiştirmeyi öğrenmelerine vesile olabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu kalın,

Düşüncelerinizi Paylaşın

× WhatsApp