KEFİR YAPALIM MI? - İyi Dilek
kefir

KEFİR YAPALIM MI?

Çok değişik günlerden geçiyoruz. Evde kalmak gerekiyor, Covid-19’a karşı tedbirli olmak ancak tedirgin olmamak gerekiyor. Çocukları bilgilendirmek ancak endişelendirmemek gerekiyor. Tüm bunlara başa çıkma konusunda bana en iyi gelen şey odağımı farklı yere taşımak. Bugünkü yazımda evde geçirdiğiniz zamanda hem sizi virus mevzularından bir nebze de olsa uzaklaştıracak, hem de sağlığınıza fayda sağlayacak ev yapımı kefir tarifine yer vermek istedim.

Tarife geçmeden önce kefirin faydalarına değinmek istiyorum. Bağışıklık sistemimizi her zamankinden daha  güçlü tutmamız gereken şu günlerde kefir gerçek doğal bir şifa kaynağı olarak bize destek olacak bir besin.

kefir Kefir ve Faydaları

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücut direncini artırır.
  • Sindirim sistemine yardımcı olur, mide gazını azaltır.
  • Mide ülserini önlemeye destek olur.
  • Kan şekerini dengeler.
  • Kemik sağlığı için faydalıdır.
  • İçeriğindeki E vitamini ve selenyum sayesinde hücreleri yeniler.
  • İdrar yolu iltihabı tedavisini destekler.
  • Kilo kontrolünde yardımcıdır.
  • Kolesterolü düzenlemeye destek olur.
  • İyileşme sürecini hızlandırır.

Kefir ayran ve süt karışımı ekşi bir tada sahip. Eğer bu tada alışamıyor ancak kefirin faydalarından da geri kalmak istemiyorsanız önerim, mevsim meyveleriyle kefirinizi blendardan geçirerek lezzetlendirmeniz. Bu şekilde çocuklar da daha kolay  ve keyifle tüketeceklerdir.

kefir Ev Yapımı Kefir Tarifi

Evde kefir yapmanın püf noktası kaliteli süt ve kefir mayası temin etmekten geçiyor. Ben güvenilir bir yerden temin ettiğim günlük çiğ süt kullanıyorum. Maya ile ilgili önerim ise internetten güvendiğiniz bir firmadan temin etmeniz ya da en güzeli evde kefir yapan bir arkadaşınızdan istemeniz. Hatta çeşitli sosyal medya gruplarında bu gibi konularda yardımlaşılıyor, biraz araştırırsanız bu şekilde temin edebilir ve siz de evde kefir yapmak isteyenlere destek olabilirsiniz. Elbette aktarlardan da satın almanız mümkün. Kendi kefirinizi yapmaya başladıktan sonra sürekli aynı mayadan faydalanabileceğinizden en başından kaliteli bir maya temin etmeniz çok iyi olur.

Peki kefirimizi nasıl yapacağız?

Malzemeler:

1 litre süt

1 ceviz tanesi büyüklüğünde kefir mayası

Yapılışı

Çiğ sütü çelik tencereye alın ve orta ateşte kaynatın. Kaymamaya başladıktan sonra altını biraz kısın ve 10 dakika boyunca kaynamaya devam etsin, ardından altını kapatın. Sütün soğumasını bekleyin ve üzerinde oluşan kaymağı bir kenara ayırın. İstediğimiz ısı 25 – 35 derece arası bir yerlerde olması ama benim önerim 30 dereceyi aşmayacak ısıda sütü mayalamanız.

Kefir mayasını içinde bulunduğu süt veya sudan bir tahta kaşık yardımıyla süzün. Yaklaşık 25 derece olan sütü cam bir kavanoza koyun ve kefir mayasını ilave edin. Ardından kavanozun kapağını üzerine bırakarak (tam kapatmıyorsunuz), onu sıcak tutacak battaniye, kalın bez vb şeylerle sarın ve bu şekilde 1 gün beklemeye alın.

24 saat sonra cam kabın içindeki kefiri  süzün. Tel süzgeç değil, plastik veya silikon kullanmanızı öneririm. Metalle temas bazı yararlı bakterileri öldürebiliyor. Süzdüğünüz kefiri cam bir sürahiye alıp 1 gün daha bekletirseniz, çok daha lezzetli bir hale gelecektir.

Tarifin başında kullandığımız kefir mayasının büyük kısmı süzgecin üstünde kalacak. Onu temiz bir yere ayırın, süzgeci yıkayıp, kefir mayasını temiz içme suyundan geçirin. Yine içi su dolu minik bir kavanozda kefir mayanızı buzdolabınızda saklayabilir ve ihtiyaç duydukça kullanabilirsiniz.

Yazımın başında belirttiğim gibi, bu süreçte evde kalmamız gereken zamanları tv başında ve haberlerde geçirmek yerine, sağlığımıza fayda getirecek besinler üreterek değerlendirmek bana çok daha mantıklı geliyor.

Umarım siz de bu tarifi dener ve faydalarını görmeye başlarsınız.

Sağlıklı ve mutlu kalın,

Düşüncelerinizi Paylaşın

× WhatsApp