ET NASIL SAKLANIR? - İyi Dilek

ET NASIL SAKLANIR?

Merhabalar,

Öncelikle mutlu bayramlar dilerim, umarım sevdiklerinizle huzurlu, sağlıklı ve keyifli bir bayram geçirirsiniz. Bu dönemde doğal olarak et tüketiminde bir artış oluyor. Kavurma gibi birçok ev yemeği sofraları süslüyor. Kurban Bayramı için beslenme önerilerimi daha önce bir blog yazımda belirtmiştim. Linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Bugün sizlere önemli bir konudan bahsetmek istiyorum o da et nasıl saklanır? Tabii kurban kesimi yapan okurlarım için kurban etine de değineceğim.

Hazırsanız hemen konumuza başlayalım:

KURBAN ETLERİ NASIL SAKLANIR?

Kurban etini kesildikten sonra dinlendirmek çok önemli. Diyelim kurban kestiniz ve bir kısmını kendinize ayırdınız veya size et getirildi, gelen eti güneş görmeyen, serin bir yerde, büyükçe bir tepside 3-4 saat bekletin.  Bu şekilde kurban etinin oda sıcaklığına gelmesi gerekiyor. Bununla birlikte yaz mevsimindeyiz ve sıcaklık nedeniyle bakteri üremesi de hızlı olacağından, yeterli serinlikte bir alanınız yoksa direk buzdolabına da koyabilirsiniz. Kurban eti dolapta 24 – 48 saat, ancak vaktiniz yoksa en az 12 saat  bekletilmeli. Önemli bir nokta da kurban eti yıkanmaz çünkü bu da bakteri üretimini hızlandırır. Eve geldiği gibi parçalara ayrılması ve pişirilmesi sık rastlanan bir durum ancak ölüm katılığı denen süreç atlatılmadan pişirilirse çok sert bir et oluyor ve hazımsızlık sorunu da yaşayabilirsiniz. Dolapta yeterince dinlendirdikten sonra parçalara ayırıp derin dondurucuya atabilir ve bir kısmını da pişirip, tüketebilirsiniz. İmkanınız varsa etleri dondurucuya koymadan önce vakumlarsanız daha uzun ömürlü olacaktır.

Kurban etini dolapta saklama sürelerine şöyle bir göz atalım:

Etler buzdolabında 2-3 gün saklanabilir. Buzlukta birkaç hafta tazeliğini korur. Kıyma halindeki etler, derin dondurucuda (-18 derecede)  3-4 ay, parça halinde etler ise en fazla 9 ay saklanabilir. Benim önerimse 6 ayı geçmemeniz. Eti büyük parçalar halinde derin dondurucuya koymanızı önermem, evlerimizdeki standart buzdolapları çok büyük parçaları soğutmakta yetersiz kalabilir. En ideali eti tüketeceğiniz kadar porsiyonlara ayırıp, saklama kabı veya poşetine tarihi de yazarak muhafaza etmenizdir.

DONDURULMUŞ ET NASIL KULLANILMALI?

Diyelim ki etinizi derin dondurucuya koymuştunuz ve artık tüketmeye karar verdiniz, nasıl çözdüreceksiniz? Çoğu kişi zamansızlık nedeniyle eti dışarıda bekletip, en kısa sürede çözülmesini sağlıyor. Yazın eti güneşte bekletmek, kışın kaloriferin üzerine koymak bazılarımızın pratik taktikleri diye tahmin ediyorum. Oysa ki bu durumlar bakterilere davetiye çıkartıyor. Yapmamız gereken, eti bir gün önceden dolabın alt kısmına almak ve 24 saat boyunca çözülmesini beklemek. Çözüldükten sonra pişirebiliriz. Önemli bir nokta; çözülen eti kesinliklikle tekrar dondurmamalıyız.

PİŞMİŞ ET NASIL SAKLANIR?

Diyelim ki marketten ya da kasaptan etinizi aldınız, pişirdiniz ancak fazla geldi, ne yapacaksınız? Öncelikle pişirdiğiniz eti oda sıcaklığına gelene kadar bekletmelisiniz. Ardından, kısa zamanda tüketeceksiniz buzdolabının alt kısmına koyabilirsiniz. Buradaki bekleme süresi 2 günü aşmamalıdır. Daha ileri bir tarihte tüketecekseniz eti porsiyonlara bölerek, üzerine bir etiketle tarihi not alarak derin dondurucuya koyabilirsiniz. Pişmiş eti de dondurucudan indirip çözdürürseniz, tekrar dondurmamanız gerekiyor. Bu konu önemli.

Son olarak önerim, beyaz eti, kırmızı eti, pişmiş ve çiğ etlerinizi derin dondurucunuzda güzelce organize ederek, ayrı ayrı kaplara koymanız. Her ne kadar poşetli de olsalar, hem aradığınızı daha kolay bulabilmeniz açısından hem de bulaşabilecek sıvı vb düşünülerek bu şekilde muhafaza etmeniz çok daha uygun olacaktır.

Umarım et nasıl saklanır konusu sizler için faydalı bir içerik olmuştur. Merak ettiğiniz konular varsa yorumlara yazabilirsiniz, önümüdeki dönemde blog yazımda yer veririm.

Sağlıklı ve mutlu kalın,

Düşüncelerinizi Paylaşın

× WhatsApp