Fizyoterapist F. Cumhur Elmacı ile Sohbet - İyi Dilek

Fizyoterapist F. Cumhur Elmacı ile Sohbet

Merhabalar 🙂 Bildiğiniz gibi sayfamda zaman zaman blog yazılarına ara veriyorum ve röportajlara yer veriyorum. Bugün Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde de çok değerli bir konuğum var;  Fahri Cumhur Elmacı. Cumhur Bey oldukça deneyimli bir Fizyoterapist, ülkemizin sayılı Hippoterapistlerinden, Aquaterapist ve Bobath Terapisti. Aynı zamanda uzun yıllar Türkiye Fizyoterapistleri Derneği’nin Genel Sekreterliğini yapmış ve Çocuk Fizyoterapistleri Derneği’nin de kurucusu. Girişimcilik ve motivasyon konuları üzerine de eğitimler vermekte. Biraz daha sayarsam röportaja yer kalmayacak 😊

Cumhur Bey, öncelikle yoğun ajandanızda bize de yer ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz. Öncelikle bu kadar uzmanlık alanını ve deneyimi biriktirmek çok kıymetli diye düşünüyorum. Siz bunu nasıl başardınız? Yani hayat mı sizi bu şekilde yönlendirdi yoksa siz hedeflerinizi en baştan belirleyip adımlarınızı ona göre mi attınız?

Öncelikle sayfanızda bana ve çalışmalarıma yer verdiğiniz için teşekkür ederim. Aslında hikayem ilkokul yıllarıma dayanıyor. O kısmı biraz uzun. Kısaca şöyle söyleyeyim, daha o yıllarda farklı gelişen bireyler dikkatimi çekmişti. Üniversite tercihlerini yaparken fizyoterapist olmak en önemli isteğim oldu. Mezun olduğumdan itibaren hep çocuklarla çalıştım. Yani hedefim tekti; bu çocuklara yardımcı olmak. Ve en iyi nasıl yardımcı olabileceğimi sürekli araştırdım ve yaptıklarımı sorguladım. Uyguladığım tedavi istediğim sonuçları almama yetiyor mu? Daha fazla ne yapabilirim? İşte böylece Bobath Terapi, Aquaterapi ve Hippoterapi ile tanıştım.

Bugünün çok özel bir anlamı var. Yazının başında da vurguladığım gibi Dünya Otizm Farkındalık Günü. Siz de otizmli bireylerle çalışıyorsunuz. Dün Instagram sayfanızda otizm hakkında detaylı bilgi paylaşmıştınız. Size tekrar ettirmemek adına otizmi sormayacağım. Okurlarımız da dilerlerse linke tıklayarak okuyabilirler. Bize hippoterapi nedir ve otizmli çocuklara nasıl bir katkı sağlamakta kısaca bahsedebilir misiniz?

“Hippoterapi nedir” den önce “ne değildir”i cevaplamak isterim. Hippoterapi herhangi birisinin engelli !!! bireyi ata bindirip gezdirmesi ve atın bireye terapi yapması değildir. Hippoterapi bir insan sağlık profesyoneli tarafından (fizyoterapist, iş uğraşı terapisti, dil ve konuşma terapisti) atın hareketlerinin üzerindeki bireye geçmesinin amaçlandığı bir terapi stratejisidir. Otizmli bireylerdeki duyusal işleme bozukluğu ve buna bağlı olarak gelişen diğer davranış biçimleri, bir başka canlı ile yapılan terapinin içinde daha kolay tamamlanabilir ve değiştirilebilir olmaktadır. Hippoterapi ile yapılan bilimsel çalışmalar göstermiş ki belli sürelerde Hippoterapi çalışmalarına katılan bireylerin sınıf içi kontrolleri, günlük yaşama uyum becerileri ve öğrenme kabiliyetleri artmış. Bu çalışmalar gözlemsel sonuçlara dayanmaktadır ama kıymetli olan bu gözlemsel sonuçların çalışmadan bağımsız olan öğretmenlerinin ve ailelerinin bilgilerine dayanmasıdır.

Hippo terapi çalışmalarınızdan sadece Antalya ve civarındaki kişiler mi yararlanabiliyor? Başka illerde çalışmalarınız oluyor mu?

Ben Antalya’da yaşadığım için ve burada çalıştığım için genelde Antalya ve çevre illerden başvuranlar oluyor. Ancak  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Şüphesiz ki Antalya Dünyanın en güzel yeridir” söyleminde olduğu gibi pek çok insan bu güzle yere tatil yapmaya veya yılın belli döneminde yaşamaya geliyor. Bu yüzden İstanbul, Ankara, İzmir, Niğde, Ankara gibi farklı illerden Avusturya, Almanya, İsviçre gibi farklı ülkelerden kişiler de zaman zaman terapi almak için Antalya’ya geliyorlar.

Bunlar dışında İstanbul Beykoz’da meslektaşlarımızla beraber yaptığımız bir doğa kampı her yıl Haziran ayında tekrarlanıyordu. Pandemi koşulları nedeni ile geçen yıl katılamadık.. Umarım önümüzdeki yıllarda daha sağlıklı şartlarda tekrar yapabiliriz.

Biraz da Bobath terapiden bahsedebilir miyiz? Bobath nedir, kimlere nasıl fayda sağlar?

Bobath Terapi dünyada en yaygın kullanılan ve en eski tedavi metotlarından biridir. Son 30 yıl içinde başlangıca oranla ciddi değişimler göstermiş ve iletişimi ön plana çıkararak seansın dışında kalan zamanlarda da devam edebilen bir konsept haline gelmiştir. Kısacası ailenin gün içinde Bobath Prensipleri doğrultusunda çocuğu ile olan ilişkisini düzenler. Özellikle bedensel olarak etkilenmiş bireylerde uygulanır. Erken dönemde başlayan terapi çocuğun daha normal bir postür ve kas tonusu ile büyümesine ve dolayısı ile hayata daha kolay adapte olabilmesine yardımcı olur.

Aquaterapi çalışmalarınıza sanıyorum Covid-19 nedeniyle bir süre ara verdiniz ama okurlarımıza bu terapi yöntemini ve avantajlarını aktarabilir misiniz?

Doğru, şu anda havuzlar kapatıldığı için Aquaterapi çalışmalarımıza ara vermek zorunda kaldık. Umarım yakın zamanda tekrar başlayabiliriz. Aquaterapi suyun belli özelliklerinin tedavide bir araç olarak kullanılmasıdır. Karadaki tedavilerde yapamadığınız pek çok şeyi suyun içinde hastaya yapabilir veya yaptırabilirsiniz. Örneğin 100 kiloluk bir felçli hastaya karada yürüme çalışması yaptırmak çok zordur ancak suyun kaldırma kuvveti ile bunu suyun içinde bir parmağınızla bile destek olarak yapabilirsiniz. Bunun yanında pek çok avantajları da vardır. Şunu belirtmek isterim bu yöntemleri uygulamak için muhakkak özel eğitimler alması gerekir bir fizyoterapistin.

Cumhur Bey, bir gününüz nasıl geçiyor? Herşeye vakit bulabilmenizin sırları nedir bizimle paylaşabilir misiniz?

Oldukça yoğun bir hayatım var, sanırım bunu seviyorum. Üretmek ve faydalı olmak benim en önemli besin kaynağım aslında. Yıllardır iki ünlü söz benim hayat mottom olmuştur. Biri ABD eski başkanlarından ve eski genel kurmay başkanı olan General Esinhover’ın bir sözüdür. “Plan hiçbir şeydir, ama planlama her şeydir. Başarıyı planlayamıyorsan başarısızlığı planlıyorsundur demektir”. Diğeri de Hindistanlı Şair, Yazar, Ressam Rabindranath Tagore’nin bir sözüdür. “Boş zaman yoktur, boşa geçen zaman vardır”.
Bu yüzden benim küçük sırrım Planlı Olmaktır.

Takip ettiğim kadarıyla iyi bir okursunuz. Başucu kitabım diyebileceğiniz bir eser var mı?

Evet kitap okumayı çok seviyorum. Zira bir kahve parasına aldığınız bir kitap o yazarın size tüm hayat tecrübesini aktarıyor. Bundan daha kıymetli bir şey görmüyorum. Pek çok başucu kitabım var ama bu güne kadar 5 kez okuduğum ve hayata bakışımı, hatta beğenmediğim bazı karakter özelliklerimi değiştirmeme yardımcı olan kitap Dale Carnegie’nin “Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı” kitabıdır.

Oldukça özel çocuklarla ve ailelerle çalışıyorsunuz. Anladığım kadarıyla işiniz fiziksel dayanıklılık da gerektiriyor. Takip edebildiğim canlı yayınlarınızda sizi hep güzel bir enerjide görüyorum. Oldukça zinde ve mutlu görünüyorsunuz. Bunun için dikkat ettiğiniz konular var mı? Örneğin uyku, meditasyon, spor, beslenme önerileriniz varsa paylaşabilir misiniz?

Evet yoğun bir yaşam tempom var. Bunun için özel yaptığım şeyler var. Bunlardan birisi düzenli uyku. Uyumak için gece yarısını geçirmem ve her sabah 06:30 da kalkarım. Sabahların daha verimli olduğunu düşünüyorum. Diğer bir konu egzersiz. Bir fizyoterapist olarak egzersizin önemini bildiğimden düzenli olarak egzersiz yaparım ancak en zevk aldığımın binicilik sporu olduğunu söylemeliyim. Tüm bunların dışında en önemli konunun beslenme olduğunu düşünüyorum. Ancak günümüzde meyvelerin, sebzelerin ve hatta tükettiğimiz etlerin içinde eski vitamin, mineral ve iz elementlere ulaşamıyoruz. Yaşı bana yakın olanlar çocukluklarındaki domatesin, salatalığın, etin tadını, kokusunu, lezzetini bulamadıklarını söyleyeceklerdir size. İşte bu yüzden alamadığım bu elementleri almak için 11 yıldır düzenli olarak takviye edici besin kullanıyorum. Sanırım birazda enerjimin ve sağlıklı olmamın sebebi bu.

Son olarak ülkemizde nasıl Hippoterapist olunur? Bu konuyu merak eden genç arkadaşlarımız varsa nasıl bir yol izleyebileceklerinden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle Fizyoterapist, Ergoterapist ve Dil konuşma Terapisti olmalılar ve tabi ki At’ları sevmeliler. Eğer bu konuda bir sorun yoksa Hippoterapi ile ilgili kurslara katılabilirler. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında farklı eğitimler var. Ben American Hippotherapy Association’dan eğitim almıştım. Haziran ayında Antalya’da bir Hippoterapi kursu vereceğim.

Cumhur Bey bize vakit ayırdığınız ve cömertçe paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler. Size ulaşmak isteyen okurlarımız için mail adresinizi ve sosyal medya hesaplarınızı aşağıda paylaşıyorum. En kısa sürede sizi sayfamızda tekrar ağırlamak dileğiyle, sağlıklı günler diliyorum.

Fahri Cumhur Elmacı eposta adresi: fcelmaci@gmail.com

Instagram hesabı: https://www.instagram.com/fcelmaci/

Linkedin hesabı: https://www.linkedin.com/in/fahri-cumhur-elmac%C4%B1-5b70a54a/

Youtube kanalı: https://www.youtube.com/channel/UCsYfm_i85fvXBvDwb-uWuLw

Düşüncelerinizi Paylaşın

× WhatsApp