BAHANELER - İyi Dilek

BAHANELER

Herkese merhaba, bugün biraz bahaneler konusuna değinmek istiyorum. Hayallerimize ve hedeflerimize ulaşma yolunda ayağımıza takılan taşlar gibidir bahaneler. Kimine göre ufak bir taştır, üstünden, yanından geçip giderler, kimine göre ise adeta bir kaya parçası. Bahanelerinin ardını bile göremezler.

Hepimizin bu hayatta bir takım alışkanlıkları var. Sabah kalkıp, yüzümüzü yıkamak, belki güne bir kahveyle başlamak, kahvaltı etme saatimiz, işe gitmek için yaptığımız hazırlıklar, yemek seçimlerimiz, yatma saatimiz hepsi seçimlerimizle ve alışkanlıklarımızla ilgili.

Benim Bahanelerim

Size biraz kendi hikayemi hatırlatmak istiyorum;

Bundan 4-5 sene önceki Dilek’in de alışkanlıkları vardı. Örneğin iş yerinde yenilen bol hamur işli, poğaçalı, börekli kahvaltılar. Saatlerde masa başında çalışmak, çoğu zaman işi bahane edip öğle yemeğini de masasında yemek, yorgun argın eve dönmüş bir şekilde birşeyler atıştırıp, TV karşısında pineklemek gibi. Ve o Dilek her zaman fazla kilolarını vermek ister, bunun için denemeler yapsa da sonunda bahanelerine sığınırdı.

Evliyim, çocuğum var, çok yoğun çalışıyorum, vaktim yok, yürüyüş yapmam mümkün değil masamdan zor kalkıyorum, eve tatlı alınınca ben yemeden duramıyorum gibi bir sürü bahane. Bu bahaneler o zamanki Dilek’i yani beni 100 kilodan fazla rakamlara kadar taşımıştı. Peki ne oldu? Bir sabah çok güçlü bir karar aldım ve bütün bahanelerim kaya ebatından çakıl taşına döndü.

  • İş hiçbir zaman bitmiyordu, öğle arasında ya da akşamları çıkıp yürüyebilirdim.
  • Motivasyonumu kaybediyorsam, artırmak için destek alabilirdim. Kendimi geliştirmek için kitaplar okuyabilirdim.
  • Haftaiçi yemek yapmaya vaktim yoksa, haftasonu tüm haftanın yemeklerini planlayabilir, derin dondurucuya atabilirdim.
  • Evdeki tatlılara “hayır” diyebilirdim. Alışverişte daha sağlıklı seçeneklere yönelebilirdim.
  • Sosyal ortamlarda yemeye çok zorlanıyorsam, sadece bir süreliğine bu ortamlara girmeyebilirdim. Veya sadece kahve içmek üzere arkadaşlarımla sözleşebilirdim.

Ben de tam olarak böyle yaptım. Bu şekilde bir yıldan kısa bir sürede 44 kilo verdim. Üstünden yıllar geçti ve sağlık durumum, aile hayatım, mesleğim, kendime güvenim bambaşka bir boyuta ulaştı. Bunları anlatma sebebim şu; siz de bahanelerinizi görün istiyorum.

Çoğu zaman bahane olarak gördüklerimiz aslında sadece bir yanılsamadan ibaret. Sorunun olduğu yerde hem zaman çözüm de vardır, bunu unutmayın.

Mart ayını ortaladık. Çok şükür ki aşılar ve tedbirler sayesinde kısmi de olsa sosyalleşebiliyoruz. Belki aylardır evde ve hareketsizdiniz. Belki bu dönemde kilo aldınız ve bunu değiştirmek istiyorsunuz. O halde hadi gelin bahaneleri bir kenara bırakalım. Öyle danışanlarım oldu ki hem iş hem aile hayatları çok zamanlarını alıyordu. Ama onlar çözüme odaklanarak yürüyüşe vakit ayırmaya, temiz beslenmeye, adanmış bir şekilde devam etmeyi seçtiler. Bugün ise yıllardır hayal ettikleri sağlıkta ve bedendeler. Daha nice danışanımla çalışacağız. Bahanelerinin ardına sığınmayanlarla aynı sonuçları alacağımızdan eminim.

İster benimle ya da başka bir yaşam koçuyla çalışın, ister kitaplardan destek alın, lütfen bahanelerden daha güçlü olduğunuzu hatırlayın.

Günlük alışkanlıklarınızı adım adım değiştirin. Örneğin geç saate kadar TV mi izliyorsunuz? 1 saat erken kapatın ekranı, erken yatıp daha zinde uyanın.

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin, rafine şekeri hayatınızdan çıkartın bakalım neler değişecek?

Alışveriş listesinizi değiştirin, alışkanlıkla sepetinize her hafta neler ekliyorsunuz bir düşünün bakalım.

Hareketsiz bir hayatınız mı var? Çıkıp her gün 30 dk yürüyün. Temiz hava almak, hareket etmek size çok iyi gelecek.

Bahanelerinizi bırakıp, alışkanlıklarınızı değiştirmek için size destek olacağına inandığım 21 günde alışkanlıklarını değiştir takvimini linke tıklayarak ücretsiz indirebilirsiniz.

Hadi bu takvimi 21 gün boyunca doldurun ve bana instagramdan dmden iletin 😊 Hikayemde paylaşayım ve herkese ilham olun ne dersiniz?

Sağlıklı ve mutlu kalın,

İyiDilek

Düşüncelerinizi Paylaşın

× WhatsApp