SENİ YERİM AVOKADO :) - İyi Dilek
avokado

SENİ YERİM AVOKADO :)

Avokado için son dönemlerin en popular meyvesi hatta instagram fenomeni desek herhalde yanlış olmaz 😊 Hem çok fotojenik hem de muazzam faydaları var. Geçen hafta yer verdiğim ketojenik beslenme menülerinin de baştaçı olan avokadoyu bugün yakından tanıyalım istiyorum. Yazımın sonunda da güzel bir tarife yer vereceğim.

Avokado Meyve midir Sebze midir?

Bildiğiniz üzere meyvelerin sebzelerden en büyük farkı çekirdeklerinin olmasıdır. Avokado kocaman çekirdeğiyle kesinlikle bir meyvedir. Bu arada birçoğumuzun sanıyorum şeker içermediğini düşündüğümüz için  sebze olarak kabul ettiği domates, salatalık, birer de birer meyvedir. Çünkü bunların tümü bitkilerin tomurcuklarının olgunlaşmasıyla oluşmakta ve yine hepsinde çekirdek bulunmakta.

Avokado Nerede Yetişiyor?

Bu leziz meyvenin anavanatanı Meksika. Ülkemizde ise 1970’li yıllardan beri yetiştirilmekte. Kış mevsiminin çok sert geçmediği Akdeniz ve Ege Bölgelerinde avokado yetiştiriciliği yapılmaktadır.

avokadoAvokado Nasıl Tüketilir?

Öncelikle avokado ağaçta olgunlaşmaz ve olgun haliyle lezzetli olan meyvedir. Yani satın aldığınızda oıldukça sertse, biraz olgunlaşması için karanlık bir ortamda bekletmenizi öneririm yoksa acı ve sert halini denerseniz aşkınız başlamadan bitebilir. 😊 Olgunlaşması için bir gazete veya kese kağıdına sararak birkaç gün beklemenizde(buzdolabında değil) fayda var. Olgunlaşma sürecini hızlandırmak için kese kağıdına bir elme veya muz konulması işe yarayacaktır. Kabuğu karardığında ve dokunduğunuzda yumuşadığını hissettiğinizde yiyebilirsiniz.

Avokado ve Faydaları

Hiç lafı uzatmadan maddeler halinde muazzam faydalarını sıralıyorum.

  • Vitamin, mineral ve omega 3 deposudur.  A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller içerir.
  • Oldukça düşük karbonhidrat içerir ve doygunluk hissi verir. Bu nedenle kilo verme sürecinde olan kişiler için de -porsiyona dikkat etmek kaydıyla- uygundur.
  • Beraberinde tüketilen sebzelerin faydalarını artırır. Sebzelerden en verimli şekilde faydalanabilmek için yani içerdikleri  A, D, E, K vb vitaminleri ve likopen, beta karoten gibi antioksidanların emilimini artırmak için avokadonun içerdiği sağlıklı yağlar bize büyük katkı sağlar.
  • Kalp dostudur, damar sağlığına faydalı etkileri vardır, kolesterol düşmanıdır.
  • Demir içeriği sayesinde kansızlığa karşı etkilidir.
  • Göz sağlığını korumaya destek olur.
  • İçerdiği antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruma sağlar.
  • Lipid açısından zengindir.
  • Yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.

Avokado Nasıl Saklanır?

Ben danışanlarıma avokadoyu sabah kahvaltısında veya öğlen çeyrek boyutta tüketmelerini öneriyorum. Salatalarınıza da ekleyebilirsiniz. Yukarıda belirttiğim faydalarının yanında oldukça da kalori içeren bir meyve olduğu için porsiyona dikkat etmek gerekir. Yaklaşık olarak yarım avokado 160 kaloridir.

Peki, yarısını veya çeyreğini tükettiğimiz avokadonun kalan kısımlarını nasıl saklamalıyız? Çok narin ve kesildikten sonra hızlıca kararan bir meyve olduğundan bu kısmı önemli. Öncelikle çekirdeğini çıkartmayın. Tüketeceğiniz kısım çekirdekten ayrılan bölüm olsun. Kalan avokadonuzun hava ile temasını mümkün olduğunca azaltmanız gerekiyor. Önerim çekirdeği üstünde olan yarım avokadoyu streç filme sarın ve onu da cam bir kaba koyun. Bu şekilde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz ancak tercihen 1-2 gün içinde tüketmenizi öneririm.

3 Dakikada Hazırlanan Leziz Avokado Ezmesi

avokadoMalzemeler

1 adet olgunlaşmış avokado

½ limon

1 diş sarımsak

Tuz, karabiber

Yapılışı

Avokadoyu ikiye kesin ve çekirdeğini çıkartın.

Bir kaşık yardımıyla kabuğundan sıyırıp bir kaba alın.

Çatal yardımıyla ezin. Üzerine sarımsağı rendeleyin. Limonun suyunu sıkın, tuz ve karabiber ekleyin.

Çatal yardımıyla karıştırın ve hepsi bu kadar.

Ek olarak instagram sayfamda da şahane bir avokadolu yumurta tarifi vermiştim. Linke tıklayarak ona da göz atabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu kalın,

Düşüncelerinizi Paylaşın

× WhatsApp