Muazzez Çetin ile Astroloji Üzerine Sohbet - İyi Dilek

Muazzez Çetin ile Astroloji Üzerine Sohbet

Herkese Merhaba,

Bugün yine çok özel bir konuk ağırlıyorum sayfamda: Sevgili Muazzez Çetin. Muazzez Hanım bir astrolog, yaşam koçu ve eğitmen. Bugün kendisiyle astroloji hakkında konuşacağız. Sorularıma başlamadan önce geçtiğimiz haftalarda ben de kendisinden astroloji haritamın yorumunu dinleme şansı buldum ve bende farkındalıklar yarattığını, kendime karşı anlayış geliştirmede oldukça faydasını gördüğümü sizlerle paylaşmak ve de buradan tekrar teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Birçok kişinin aklına astroloji denilince burç yorumları gelmekte, oysa ki bundan çok daha fazlası olduğunu bugün birlikte kavrayacağız.

O halde lafı fazla uzatmadan sorularımıza geçelim.

Muazzez Hanım, öncelikle bize vakit ayırdığınız için gerçekten çok teşekkürler. Yoğun temponuzu biliyorum ve de çalışmalarınızı çok takdir ediyorum. Ilk sorum biraz klasik olacak ama astrolojiyle nasıl tanıştınız ve kendinizi bu konuda nasıl geliştirdiniz?

Ben de burada yer almaktan ötürü mutluyum, çok teşekkür ederim. Açıkcası eskiden astrolojiye hiç merakım yoktu. Ben de birçok insan gibi bu konuya önyargılı yaklaşıyordum. Astrolojiyi gazete küpürlerinde okuduğumuz burçlardan ibaret sanıyordum. Bunu söylerken hala utanıyorum ama o zamanlar algım öyleydi, şükürler  olsun ki bu değişti. 😊

Şöyle ki annem Ankara’da Nalan Yıldırım Hocamın Ay Çarpması isimli kursuna gidiyordu, beni de sürekli teşvik ediyordu katılmam için. Ben ise “burçlarla ne işim olur uğraşamam” şeklindeki önyargılarımdan dolayı gitmiyordum. Sonrasında annem haritamla ilgili hocamın söylediği bir cümleyi bana iletti ve o cümle gerçekten benim hayatımı çok değiştirdi. Bunun üzerine kursa gittim, Nalan Hocamla tanıştım ve iyi ki orada başlamışım diyorum. Kendisi çok açık fikirli ve şahane bir öğretmen, yolumu çok aydınlattı ve ilk derste astrolojiye aşık oldum. Derse ilk geldiğimde “ben bunun için doğmuşum” dediğimi çok iyi hatırlıyorum ve ardından günde 12 saat adanmış bir şekilde astroloji çalışmaya başladım. Birkaç ay sonra Barış Özkırış’ın ileri seviye kursuna dahil oldum. Sonrasına karmaya ilgi duymaya başladım, Oğuzhan Ceyhan’ın ekolünde başvurum olmuştu ve Zeynep Ceyhan ile kursa başladım, karma astroloji eğitimim halen devam ediyor. Kendimi daha da geliştirmek istediğim için Alis Sevgi Yıldırım Hocamın reenkasnasyon ve hermetik astroloji eğitimlerine dahil oldum, halen derslerim devam ediyor, inanılmaz güzel geçiyor. Her hocamda ayrı bir tat alıyorum. Astrolojiye farklı pencerelerden bakmayı öğrenmek için bu şekilde kendimi geliştirmeyi seçtim.  Başa dönersek bu serüven annem vesilesiyle başladı diyebilirim, buradan da kendisine çok teşekkür ediyorum.

Kişisel gelişim ve psikoloji konusuyla da yakından ilgilisiniz. Bu aileden gelen bir merak mı? Ailenizde de kişisel gelişim alanında uzmanlar olduğunu öğrendiğimden bunu sormak istedim 😊

Kişisel gelişim ve psikoloji konusuyla 20’li yaşlarımın başında tanıştım. Lisedeyken de psikoloji ve felsefeye çok meraklıydım. Bu alanlarda da kitaplar, seminer ve eğitimlerle kendimi geliştirmeye çalıştım.  Aslında bu hayatta kendimi bulmaya çalışıyordum. Tabii ki ailemin çok katkısı oldu. Kitap sevgisi anne ve babamda da vardır. Ben 22 yaşındayken annem ve teyzem Reiki Şifa Enerjisi ile ilgilenmeye başladılar. Bizler o zaman kuzenler olarak pek anlayamadık hatta biraz da dalga geçtik 😊 ama sonrasında güzelliğini fark ettik. Annem şu anda Reiki öğretmeni aynı zamanda Access şifacısı. Teyzem de hem Reiki hem de Access öğretmeni. RA Kozmik Akademi diye kendine ait bir firması var. Tabii ailemin bu kadar meraklı olması benim de bu alanımı çok suladı ve hala da devam ediyor. Birbirimize katkımız çok büyük.

Peki ülkemizi astroloji konusunda nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu konuya yeterli ilgi gösteriliyor mu?

Bu sorunuzu ülkemiz bazında değil de daha genel yanıtlayayım. Dünya genelinde çok hakkının verilmediğini düşünüyorum. Astroloji çok uzun yıllar ezoterik bilgi olarak saklanmış bir konu. Geçmişte ruhban sınıfıyla paylaşıldığını, halk tabir ettiğimiz kesime açılmadığını görüyoruz. Astroloji aslında matematiktir. Ömrüm ve gücüm yettiğince bu alana katkı olmak, bilinirliğini artırmak istiyorum. Şu an ben de öğrenciler yetiştiriyorum. Tüm astroloji öğrencilerimle gurur duyuyorum, böyle bir alana girmeyi seçtikleri için şükrediyorum. Astroloji benim için önce kendini tanımaktır. Ve çok derin bir konudur. Ülke ayırımı yapmadan çok derin bir mevzuya yüzeysel bakıldığında önyargılar söz konusu oluyor. Daha önce benim yaklaşımımda olduğu gibi. Ama bunu değiştirebileceğimize inanıyorum. Bu anlamda ülkemizdeki değerli hocalarımın çok katkısını görüyorum. Amacım tüm dünyaya evrenin bir matematiği olduğunu ve bize çok büyük bir katkısı olduğunu göstermek. Bu konuda hedeflerim ve planlarım var, inşallah bunları da ilerleyen zamanlarda gerçekleştiriyor olacağım.

Siz astroloji konusunda ne gibi çalışmalar yapmaktasınız? Bir yandan eğitimler alıp kendinizi sürekli geliştirdiğinizi biliyorum, bu bilgileri paylaştığınız eğitim gruplarınız ya da çeşitli platformlar var mı?

Şu anda psikolojik astroloji kanadında öğrenciler yetiştiriyorum. Hem grup derslerim hem de özel ders alan öğrencilerim var. Birkaç yıl içinde farklı ülkelerde de bu eğitimi sunmak üzere planlarım var. Kendi eğitimlerim de devam ediyor. Instagramda @lilithastropsikoloji olarak bir sayfam var. Yoğunluktan ötürü son zamanlarda pek aktif kullanamadım ancak asistanımın da desteğiyle orayı tekrardan canlandırmaya niyetliyim 😊 İnsanlara bilgi aktarmayı çok seviyorum. Bu ara Barış Hocamın astroloji kursundan Ömer Çınar Alsancak  isimli bir arkadaşımın instagram hesabında her Pazar canlı yayınlar yapıyoruz.

Bunların dışında astrolojiyi asıl Yaşam Koçluğu’nda kullanıyorum. Kişinin haritasına özel koçluk yapıyorum. Bunu çok kıymetli buluyorum. Ben de birçok yaşam koçuyla çalıştım, bana büyük katkıları da oldu fakat onlarla çalışırken hep kendi doğum haritamdaki bilgileri sentezleyerek kendimi geliştirdim. Bu şekilde çok fayda gördüğümden seansçılarıma da aynı katkıyı sunmayı seçiyorum.

Bilgisi olmayan okurlarımızı aydınlatmak adına bize biraz harita seansının kişiye ne gibi farkındalıklar katabileceğini anlatabilir misiniz? Doğduğumuz andaki gökyüzünün durumu bize neler anlatabilir?

Öncelikle böyle kıymetli bir soru sorduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Haritaya baktığımızda bir kişinin bugüne kadar neden bazı süreçleri yaşadığını, hangi duygularla yaşadığını, bazı isteklerine rağmen gösterdiği dirençlerin sebeplerini, kendine neden setler çektiğini, diğer insanlarla ve parayla olan ilişkisini görüyoruz.Bunların tümü haritada matematiksel olarak yer alıyor. Doğduğu andaki gezegenlerin birbirlerine yaptığı açıları değerlendiriyoruz, o nedenle matematik diyorum. Haritayı kendinize ait bir kılavuz gibi düşünebilirsiniz. Batı astrolojisi Tropical Zodyak’ı kullanır, biz gökyüzünü anlamak için doğayı rehber alıyoruz. Burçlar da bununla ilgilidir. Ancak belirttiğim gibi haritanın özü açı okumaktır.  Ben psikolojik astroloji haritası bakıyorum., önceliğim kişinin kendi psikolojisini anlamlandırması. Kişiye psikolojik süreçlerini ve de seçeneklerini anlatıyorum. Biz yıllarca farklı inançlarla büyüdük, farklı seçeneklerimiz oldu, kendimizi çok tanımadığımızı düşünüyorum. Bunun bilimsel kanıtı da bilinçdışımızın (bilinçaltımız) 88% kararlarımızda etkin olduğudur. Yani biz sadece 12%lik bilinci kullanıyoruz. Ve 88%’imizi bilmiyoruz. Harita bu kısmı aydınlatıyor. Fakat buradan “harita neyse o” anlamı çıkmasın çünkü orada gördüklerimizi değiştirebilecek güce sahipsiniz. Zaten bunları dönüştürmek için buradayız. Kişinin kendi seçimlerinin olduğunu fark etmesi önemli. Ben öngörü astrolojisi yapmıyorum. Zaten kişi haritasını doğru kullanmıyorsa transitler de iyi gözüken hiçbir şey istenildiği düzeyde  çalışmayacaktır. Örnek vererek daha anlaşılır kılayım. Mesela haritanıza göre sizi 2021’de çok güzel bir aşk bekliyor. Fakat kişi kendi haritasında Venüs’ünü, Mars’ını doğru kullanmıyorsa korku, endişe, bilinçaltı kodları farklı bir boyuttaysa gelen aşkı da değerlendiremeyecektir. Çünkü o çok istediği aşkı içselleştiremeyecek. Öngörü önemlidir ancak öngörüyü kullanacak doğum haritası bilgisinin olması daha önemlidir. Biz de haritayı kılavuz olarak kullanarak,  kişide farkındalıkları oluşturmak için değerlendiriyoruz.

Tam da Aralık ayındayız sormazsam çatlarım 😊 2021’de (paylaşmak istediğiniz kadarıyla) bizleri nelerin bekleyebileceğinden biraz bahsedebilir misiniz? Mesela şu Covid-19 artık gündemden düşecek mi? Lütfen evet olsun yanıtınız :))))

Evet 2021’de Covid 19’un yoğunluğunda azalma olacak. Bu ara seneye dair konuşulan kıtlık mevzusu var. Bunu şöyle değerlendirebiliriz; suyu gerçekten bugüne kadar olması gerektiği gibi daha doğru orantıda kullanmak, boşa harcamamak önemli. Böyle yaparsak büyük bir kaos yok ancak su israf edilirse, sıkıntılı süreçlerimiz var. 2021’e genel olarak bugüne kadar ektiklerimizi biçeceğimiz yıl gözüyle bakabilirsiniz. Ne ektiyseniz onu toplayacaksınız öyle düşünün. Ben dediğim gibi çok öngörüde bulunmayı tercih etmiyorum, bunu yapan hocalarım bu konuda oldukça aktifler. Bununla ilgili Barış Özkırış’ın, Oğuzhan Ceyhan’ın, Alis Hocanın  videolarını izleyebilirsiniz. Benim bakış açımda 2021 herkese aynı hissettirmeyecek, harita bazında yaşayacağız. Tıpkı 2020’nin herkesi aynı derecede etkilemediği gibi. O nedenle 2021’in nasıl geçeceğini merak eden okurlar varsa kendi haritalarına baktırmalarının kıymetli olacağını düşünüyorum.

Bir gününüz nasıl geçiyor? Kaçta kalkıyorsunuz, seanslar, eğitimler derken kendinize vakit ayırabiliyor musunuz?

Günlerim çok yoğun geçiyor ve şükürler olsun bu durumu seviyorum. Sabahları 06:00’da kalkıyorum. 06:30’da seanslarım ya da özel astroloji derslerim başlıyor ve akşama kadar günüm bu şekilde devam ediyor. Geceleri ise verdiğim veya aldığım grup astroloji derslerim oluyor. Buradan canım asistanım Sedef’ime çok teşekkür ediyorum. Normalde kendime az vakit ayırabiliyordum fakat gerçekten kendimle ilgilenebilecek zamanı bulmam Sedef’in programımı yeniden düzenlemesiyle oldu😊. Tüm danışanlarımı ve öğrencilerimi gerçekten benim için çok kıymetli. Yoğun ama çok keyifli bir programım var. İşimi çok severek yaptığımdan bu tempoyu kolaylıkla kaldırabiliyorum.

Son sorum astrolojiye merak saran okurlarımız için önerebileceğiniz kaynaklar var mı? Kendilerini nasıl geliştirebilirler?

Astroloji öğrencisiyseniz Öner Döşer’in kitapları (klasik astroloji) tam ders kıvamında. Barış Özkırış’ın kitaplarını (psikolojik astroloji) da öneririm. Daha derin birşey arıyorsanız Sevgi Alis Yıldırım Hocamın youtube ve Instagram hesaplarını takip etmenizi öneririm. Birçok konu anlatımı yaptığı videosu var. Ben hocam olmadan önce de kendisini çok takip ederdim. Astrolojiyi derin yaşayan, bilgiyle aşk yaşayan bir insandır. Dört Element isimli bir kitap var, onu okumalarını tavsiye ederim. Yine öğrenciyseniz Barış İlhan Hanım’ın Astroloji Dersleri kitabını öneririm. Facebook’ta Nalan Hocamın sayfası Ay Çarpması’nı takip edebilirsiniz. Şu ara aktif kullanmıyor sanıyorum ama eskiden paylaştığı birçok önemli bilgi var, onları okuyabilirsiniz. Benim kendi Instagram sayfamda daha önce yaptığım paylaşımları okuyabilirsiniz. Pazar akşamları katıldığım canlı yayınlar var, o yayınları izleyebilirsiniz gayet keyifli oluyor. İlerleyen günlerde Instagram hesabımı yeniden aktif edeceğim ve web sitem de yapım aşamasında, oradan da birçok bilgi paylaşımı yapacağım. Psikolojik astroloji merakınız varsa mutlaka psikoloji kitapları okumanızı öneririm. Carl Jung’ın kitapları çok kıymetlidir bu konuda. Çünkü psikolojik astrolojide psikolojiyi bilmiyorsanız anlatacağınız şeyler daha çok ezber olur. Astroloji asla bir ezber değil, matematiğin yorumlanma şeklidir. Oğuzhan Ceyhan’ın videolarını takip edebilirsiniz. O da gerçekten çok kıymetli bilgiler veriyor. Bahsettiğim kişiler astrolojik düzelemde gerçekten birşeyler akıtmaya çalışıyorlar. Hepsinin yayınladığı videolara bakabilirsiniz. Bu şekilde kendinizi geliştirebilirsiniz.

Verdiğiniz yanıtlar ve öneriler için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda size tekrar ağırlamak dileğiyle sevgilerimi sunuyorum.

Sizinle bu keyifli sohbeti gerçekleştirebildiğimiz için, bana da sayfanızda yer verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Sevgili okurlar da inşallah keyif almışlardır. Kendinize iyi bakın 😊

Muazzez Hanım’a ulaşmak isteyen okurlarımız için de Instagram sayfasını ve e-posta adresinizi aşağıda paylaşıyorum.

Lilith Astroloji Instagram Hesabı için tıklayın

Muazzez Çetin Instagram Hesabı için tıklayın

Eposta adresi: arsmagnaastro@gmail.com

Comments 12

 1. Nalan YIldırım
  18 Aralık 2020

  Muazzez kendini ve bildiğini aşma potonsiyelini ruhunda barindıran ve korkusuzca bu teması canli tutan bir kişi. Onun geleceğin astroloji otoritelerinden biri olacağindan hic kuşkum yok. İlk ögretmeni olmak da gurur verici benim için.

  1. 21 Aralık 2020

   Nalan Hanım sizi burada görmekten çok mutlu olduk, paylaşımınız için teşekkürler 🙂

 2. Nesrin Güngör
  18 Aralık 2020

  Muhteşem bir röportaj olmuş emeğinize sağlık iyi ki varsınız Teşekkürler 🙏💖

  1. 21 Aralık 2020

   Yorumunuza biz teşekkür ederiz 🙂

 3. Ömür
  18 Aralık 2020

  Muazzez Çetin ,harika bir yaşam koçu ve astroloji öğreticisi. Hem yaşam koçum hem öğretmenim olduğu için kendimi şanslı sayıyorum. Kendimi anlamama, anlamlandırmama ve kabule geçmeme öyle çok faydası oldu ki…

  1. 21 Aralık 2020

   Paylaştıklarınız için teşekkürler Ömür Hanım 🙂

 4. nur
  18 Aralık 2020

  çok aydınlatıcı ve güzel bir röportaj olmuş.teşekkür ederiz

  1. 21 Aralık 2020

   Çok teşekkürler görüşlerinizi paylaştığınız için 🙂

 5. Çağrı Korürek
  18 Aralık 2020

  Muazzez tebrik ederim. Tam da senin yapacağın bir dal.

  1. 21 Aralık 2020

   Yorumunuza teşekkür ederiz 🙂

 6. Türkan kar
  19 Aralık 2020

  Sadece astrolojiye değil kendime ve hayata bakışımi değiştiren özel kadın muazzez çetin muhteşemsin yine.)) Çok özel bir röportaj olmuş .))

  1. 21 Aralık 2020

   Katkınızdan ötürü teşekkürler Türkan Hanım 🙂

Düşüncelerinizi Paylaşın

× WhatsApp