MATCHA ÇAYI - İyi Dilek

MATCHA ÇAYI

Son yıllardan matcha çayını özellikle sosyal medyada sıklıkla görür olduk. Starbucks gibi ünlü kahve zincirlerinin de menülerine eklemesiyle ülkemizde popülerliği iyice arttı. Ben de bugün matcha çayını ele almak istedim. Japon çay törenlerinin baş taçı olan matcha çayı nedir, nasıl içilir, faydaları nelerdir? Tüm bu soruların yanıtlarını bu yazıda bulacaksınız.

Matcha Çayı Nedir?

Matcha çayı bir tür yeşil çaydır. Özelliği hasat zamanından  yaklaşık bir ay önce çay bitkisinin üstünün örtülmesi ve direk güneş ışığına maruz bırakılmamasıdır. Bu şekilde çayın klorofil üretimi ve amino asit içeriği zenginleşir ve rengi de o büyüleyici koyu yeşil halini alır. Yeterli süre sonunda çay yaprakları elle toplanır, sapları ve damarları ayıklandıktan sonra toz haline getirilir.

Alışkın olduğumuz yeşil çayda, çayı demler ve yaprakları ayırarak içeriz. Matcha çayında ise toz haline getirilmiş olan yaprağı da tüketmekteyiz. Tüm  bu özellikleri de matcha çayını yeşil çaydan oldukça farklı kılıyor.

Öncelikle size bir konuda uyarmak isterim. Matcha çayı her damağa hitap edecek bir ürün değil. Kokusu, dokusu ve tadı oldukça yoğun. O nedenle bir heves sipariş etmeden önce mutlaka bir yerde tadın derim. Mesela ne yalan söyleyeyim benim favori içeceklerim arasında değil. Bir yerde tadıp, toz halini  almaya karar verdiyseniz alışverişinizi güvenilir bir yerden yapmanızı öneririm. Maalesef birçok konuda olduğu gibi matcha çayında da taklit ürünler olabiliyor. Muhtemelen çayı satın alacağınız yerde bamboo karıştırıcısı da vardır. Tam usülüne göre yapayım, seremonileri de severim derseniz onu da temin edebilirsiniz. Bambu karıştırıcı çayı köpürtmeye yarıyor ancak çok şart da değil.

Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır?

Gelelim hazırlanmasına;

Malzemeler

  • 1 çay kaşığı matcha tozu
  • 1 fincan sıcak su

Yapılışı

Çayı hazır edeceğiniz kaseye yarım bardak sıcak su koyun ve üzerine 1 çay kaşığı matcha tozunu ilave edin.

Bamboo çırpıcıyla hızlı bir şekilde köpürene kadar karıştırın.

Ardından kalan yarım bardak sıcak suyu ekleyin ve yine çırpıcıyla köpürtün. Hepsi bu kadar 😊

Dilerseniz tatlandırmak için bal ilave edebilirsiniz.

Bir de mutlaka görmüşsünüzdür matcha latte var. Onu yaparken de yarım bardak sıcak su ve tozu köpürtükten sonra 1 bardak sıcak süt ilave edip çırpma işlemini yapıyorsunuz. Hazırlaması gayet kolay. Bir de tadına alışırsanız faydalarından istifade edebilirsiniz.

Matcha Çayının Faydaları Neler?

  • Güçlü bir doğal antioksidandır. Yeşil çaya kıyasla 3 kat daha fazla detoks etkisine sahiptir.
  • Hücrelerin tamirinden dokuların yenilenmesine kadar birçok konuda vicuda fayda sağlar.
  • İçerdiği kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını artırır ve kilo vermeye destek olur.
  • Stresi azaltır. Bu konuyu araştırırken matcha çayı için “bardakta meditasyon” tabirine rastladım. İçerdiği L-theanine aminoasidi sayesinde zihniniz dinleniyor, uykunuzu getirmiyor ancak rahatlamanızı ve daha mutlu hissetmenizi sağlıyor.
  • Kalp sağlığını destekler.
  • Yaşlanmanın gecikmesini sağlar.
  • Kış aylarında soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara karşı korunmanıza destek olur.

Matcha çayı oldukça faydalı olmasına rağmen günde 2 fincandan fazla içilmemesi öneriliyor. Her zaman vurguladığım üzere daha önce alışık olmadığınız bir yiyecek veya içecek denemeden önce doktorunuza danışmanız çok doğru bir yaklaşım olur.

Umarım bu yazı sayesinde matcha çayını bir şekilde duyan ancak mesafesini koruyanlara biraz fikir verebilmişimdir.

Sağlıklı ve mutlu kalın,

Düşüncelerinizi Paylaşın

× WhatsApp